Z Adamem Żukowskim na okładce książki


W Polsce ukazała się książka dr. Kunnej Takaahaj „Jakuckie prace Wacława Sieroszewskiego i zmiany kulturowe narodu Sacha” Okładkę tej książki zdobi Pamiątkowe zdjęcie z odsłonięcia Jakuckiego Serge w miejscowości narodzin Sieroszewskiego (zdjęcia i film z tej uroczystości poniżej) .

Miałem zaszczyt uczestniczyć w tej uroczystości z naszym reprezentantem kraju Adamem Żukowskim . Staraliśmy się przybliżyć zgromadzonym Narodowy sport Jakutów Mas-Wrestling i jego historię w Polsce .
Więc obaj znaleźliśmy się na okładce tej książki.

Wacław Sieroszewski (1858–1945) był działaczem niepodległościowym, sybirakiem, legionistą, bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego, senatorem II Rzeczypospolitej, badaczem Syberii, pisarzem, pierwszym honorowym obywatelem Tłuszcza.
Serdecznie polecam książkę Pani dr. Kunnej Takaahaj.

Uroczysta instalacja Jakuckiego symbolu Serge na cześć Wacława Sieroszewskiego odbyła się w miejscowości Kozły (gmina Tłuszcz) gdzie urodził się Wacław Sieroszewski, w Szkole Podstawowej jego imienia.
Pomysłodawcami wydarzenia byli: dr Kunnej Takaahaj – koordynatorka Polsko-Syberyjskiej grupy badawczej na Wydziale „Artes Liberales” UW, oraz Piotr Maciejuk – artysta-rękodzielnik unikatowych form w drewnie, podróżnik, miłośnik Syberii.

Autorem-rzeźbiarzem i sponsorem Serge był Aleksander Pawłow – prezes Jakuckiej jubilerskiej firmy „Kierge”, który jest popularyzatorem kultury narodu Sacha. Wieloletnim Mecenasem i sponsorem Mas-Wrestlingu, którego mięliśmy przyjemność gościć w kolebce Polskiego Mas-Wrestlingu – Pabianicach.

Na uroczystości odsłonięcia Serge spotkaliśmy dużą społeczność Jakutów mieszkających w Polsce . To była fantastyczna impreza z ciekawymi ludźmi.

Facebook Comments Box