Finał Mistrzostw Świata Strongman 2025 – Sacramento, Kalifornia (17–18 maja)

Nowy projekt (50)






Finał Mistrzostw Świata <a href="https://strongman.pl/oleksii-novikov-sila-pasja-i-poswiecenie/">Strongman</a> 2025 – <a href="https://strongman.pl/mistrzostwa-swiata-strongman-2025-eliminacje/">Sacramento</a>, Kalifornia (17–18 maja)

Finał Mistrzostw Świata Strongman 2025 – Sacramento, Kalifornia (17–18 maja)

W dniach 17–18 maja 2025 roku w Sacramento (Kalifornia, USA) odbył się finał zawodów SBD World’s Strongest Man 2025 – najbardziej prestiżowych zmagań strongmanów na świecie. Po dwóch dniach ciężkiej rywalizacji tytuł mistrza świata zdobył debiutujący na arenie WSM Rayno Nel z Republiki Południowej Afryki, pokonując faworytów minimalną różnicą zaledwie 0,5 punktu. Drugie miejsce zajął Tom Stoltman ze Szkocji, a trzecie obrońca tytułu Mitchell Hooper z Kanady. Triumf Nela to jedno z największych zaskoczeń w historii tych zawodów – 30-letni siłacz został pierwszym Afrykaninem, który sięgnął po tytuł World’s Strongest Man, i dokonał tego w swoim premierowym starcie.

Rayno Nel (RPA) triumfuje w finale World’s Strongest Man 2025 – jego debiutancki występ zakończył się historycznym tytułem mistrza świata. Po zaciętej dwudniowej rywalizacji w Sacramento Nel wyprzedził utytułowanych rywali z minimalną przewagą, zostając pierwszym afrykańskim zwycięzcą w 48-letniej historii zawodów. Jego zwycięstwo przypieczętowane zostało dramatycznym finiszem w ostatniej konkurencji i przeszło do historii strongmana.

W finale wystąpiło 10 najsilniejszych zawodników wyłonionych z trzydniowych eliminacji (5 grup po 5 osób). Na przestrzeni pięciu wymagających konkurencji rozgrywanych w ciągu dwóch dni wyłoniono nowego mistrza świata. Poniżej przedstawiamy harmonogram finału, wyniki poszczególnych konkurencji, klasyfikację końcową oraz podsumowanie najważniejszych momentów i ciekawostek tego pasjonującego wydarzenia.


Harmonogram finału

Finał MŚ Strongman 2025 rozegrano na terenie California State Railroad Museum w Sacramento, przy pięknej słonecznej pogodzie. Rywalizację podzielono na dwa dni – 17 maja (sobota) i 18 maja (niedziela). Poniżej harmonogram konkurencji finałowych z podaniem godzin lokalnych i krótkim opisem każdej z nich:

17 maja 2025 (sobota) – Dzień 1

  • 10:00 – KNAACK Carry & Hoist: Kombinacja biegu z ciężarem i przeciągania liny. Zawodnik przenosi 200-kilogramową skrzynię (Zercher carry) na dystansie 20 m (z obowiązkowym upuszczeniem i ponownym podniesieniem w połowie), po czym wykonuje wciąganie 200 kg ładunku na wysokość za pomocą liny (tzw. arm-over-arm hoist). Celem jest ukończenie obu zadań w jak najkrótszym czasie.
  • 13:00 – 18″ Max Deadlift: Martwy ciąg z podwyższenia (sztanga na wysokości ~45 cm, czyli 18 cali) na maksymalny ciężar. Zawodnicy kolejno podchodzą do coraz większych obciążeń (formuła last man standing). Startowano od ok. 400 kg, a spekulowano, że padnie rekord Oleksija Nowikowa – 537,5 kg.
  • 16:00 – Hercules Hold: Słynny „uchwyt Herkulesa” – test siły chwytu i wytrzymałości. Zawodnik stoi między dwoma odchylającymi się filarami/kolumnami i trzyma je za uchwyty w wyciągniętych ramionach tak długo, jak to możliwe. Czas utrzymania ciężkich kolumn decyduje o kolejności – im dłużej, tym lepiej.

18 maja 2025 (niedziela) – Dzień 2

  • 10:00 – Flintstone Barbell Press (Max): Wyciskanie „Flintstone” – konkurencja siłowa na maksymalne obciążenie nad głową. Zawodnicy wyciskają kamienny „sztangiel” (dwustronny blok) z pozycji stojącej – mogą zarzucić go na klatkę piersiową lub za głowę i stamtąd wybić w górę. Po każdej rundzie zwiększa się ciężar (start od 188 kg), a rywale odpadają, gdy nie zaliczą danej wagi.
  • 14:30 – Atlas Stones: Klasyczne Kamienie Atlasa – finałowa konkurencja polegająca na jak najszybszym ułożeniu pięciu kul o rosnącym ciężarze (od ok. 140 do 210 kg) na postumentach. Zawodnicy startują parami w kolejności od najsłabszego do lidera. O zwycięstwie decyduje liczba ułożonych kul i czas wykonania zadania.

Wyniki poszczególnych konkurencji

W każdej z pięciu konkurencji finałowych poznaliśmy zwycięzcę oraz wyniki wszystkich zawodników, co sumowało się na końcową punktację. Poniżej zestawienie triumfatorów poszczególnych konkurencji wraz z ich najlepszymi rezultatami:

Tom Stoltman w trakcie konkurencji 18” Max Deadlift na finale WSM 2025 (martwy ciąg z wysokości 18 cali). Mimo ogromnych wysiłków faworytów, tę konkurencję wygrał Amerykanin Trey Mitchell z imponującym wynikiem 500 kg.

  • KNAACK Carry & Hoist: Rayno Nel – ukończył tor w czasie 30,58 s (1. miejsce). Jego wynik był o prawie 4 sekundy lepszy od kolejnego zawodnika.
  • 18″ Max Deadlift: Trey Mitchell – zaliczony ciężar 500 kg (1. miejsce). Rayno Nel był drugi z wynikiem 490 kg, a Tom Stoltman i Mitchell Hooper zajęli ex aequo 3. miejsce (465 kg).
  • Hercules Hold: Eddie Williams – czas 82,14 s (1. miejsce). Australijczyk ustanowił tym samym nowy rekord zawodów WSM (poprzedni poprawił o ponad 20 sekund!). Drugie miejsce zajął Rayno Nel (75,63 s), a trzecie Brytyjczyk Paddy Haynes (59,64 s).
  • Flintstone Barbell Press (Max): Tom Stoltman i Trey Mitchell – obaj zaliczyli ciężar 240 kg (ex aequo 1. miejsce). Podjęto próbę wyciśnięcia 252 kg (potencjalny nowy rekord WSM), jednak ani Stoltman, ani Hooper nie zdołali go wypchnąć ponad głowę. Trzecie miejsce w tej konkurencji zajął Mitchell Hooper z wynikiem 230 kg.
  • Atlas Stones: Tom Stoltman – ułożył komplet 5 kamieni w czasie 31,76 s (1. miejsce). Był to najlepszy wynik finałowej konkurencji; drugi rezultat należał do Treya Mitchella (5 kamieni w 41,08 s), a trzecie miejsce w tej konkurencji zajął Rayno Nel (4 kamienie w 30,17 s).

Klasyfikacja końcowa finału

Po rozegraniu wszystkich konkurencji łączna punktacja przedstawiała się następująco (na 10 możliwych punktów do zdobycia w każdej konkurencji dla zwycięzcy). Rayno Nel zapewnił sobie zwycięstwo przewagą zaledwie pół punktu nad wicemistrzem. Oto finałowe wyniki dziesiątki najlepszych strongmanów świata w 2025 roku:

Miejsce Zawodnik Kraj Punkty
1. Rayno Nel Republika Południowej Afryki 47
2. Tom Stoltman Szkocja (Wielka Brytania) 46,5
3. Mitchell Hooper Kanada 43,5
4. Trey Mitchell USA 38,5
5. Paddy Haynes Anglia (Wielka Brytania) 32
6. Ondřej Fojtů Czechy 27
7. Shane Flowers Anglia (Wielka Brytania) 25,5
8. Pavlo Kordiyaka Ukraina 25
9. Luke Stoltman Szkocja (Wielka Brytania) 21,5
10. Eddie Williams Australia 20,5

Najważniejsze momenty finału

  • Dramatyczny pojedynek Atlas Stones: Losy tytułu rozstrzygnęły się dopiero w ostatniej konkurencji – Atlas Stones. W finałowym pojedynku twarzą w twarz spotkali się liderujący Nel i goniący go Tom Stoltman. Tom ułożył komplet 5 kamieni w znakomitym czasie 31,76 s, co postawiło pod ogromną presją reprezentanta RPA. Nel zdołał unieść 4 kamienie i choć nie poradził sobie z ostatnią kulą 210 kg, to zrobił to minimalnie szybciej niż Kanadyjczyk Mitchell Hooper (4 kamienie w 31,02 s) – Rayno zaliczył cztery kule w czasie 30,17 s. Ta różnica ułamków sekundy wystarczyła, by Nel zdobył tytuł mistrzowski z przewagą 0,5 punktu.
  • Dominacja Nela w Dniu 1 (przewaga punktowa): Już pierwszego dnia finału Rayno Nel wypracował sobie znaczącą zaliczkę nad rywalami. Wygrał konkurencję otwarcia (Carry & Hoist), a w kolejnych dwóch był drugi, co dało mu łącznie 36 punktów i aż 7 punktów przewagi nad drugim wtedy Mitchellem Hooperem (29 pkt). Trzeci po dniu pierwszym Tom Stoltman tracił do lidera 9 punktów. Tak duża przewaga oznaczała, że Nel mógł podejść do niedzielnych konkurencji z pewnym marginesem błędu.
  • Kontratak Stoltmana w Dniu 2: Drugiego dnia obrońca tytułu Tom Stoltman rzucił się w pogoń za Nelem. “Albatros” ze Szkocji spisał się znakomicie – wygrał obie niedzielne konkurencje (ex aequo we Flintstone Press oraz samodzielnie Atlas Stones). Przed finałowym starciem zbliżył się do Nela na dystans zaledwie 0,5 punktu. Mimo ostatecznej porażki, Stoltman potwierdził swoją klasę – od 2020 roku aż sześciokrotnie stawał na podium WSM (w tym dwa razy wygrywał).
  • Potknięcia faworytów: Mitchell Hooper – faworyt z Kanady i mistrz świata z 2023 r. – tym razem musiał zadowolić się trzecim miejscem. Hooper zaliczył kilka nietypowych dla siebie błędów: przeciętny wynik w Hercules Hold (40,09 s, dopiero 5. miejsce) oraz poślizg na pierwszym kamieniu w Atlas Stones, który kosztował go cenne sekundy. Z kolei Tom Stoltman wskazuje na konkurencję Hercules Hold jako tę, w której stracił szansę na złoto – zdołał utrzymać filary tylko przez 31,82 s, co dało mu odległe 8. miejsce i zaledwie 3 punkty.

Ciekawostki z finału

  • Historyczny debiut Rayno Nela: 30-letni Rayno Nel to pierwszy w historii reprezentant Afryki, który wywalczył tytuł World’s Strongest Man. Co więcej, dokonał tego przy swoim pierwszym starcie – poprzednio debiutant wygrał te zawody 28 lat temu, w 1997 roku (Jouko Ahola). Dla zobrazowania, jak dawno to było: gdy ostatni raz nowicjusz zdobywał tytuł, w kinach królował film “Titanic”.
  • Od rugby do najsilniejszego człowieka świata: Nel jeszcze trzy lata temu grał zawodowo w rugby. Po zakończeniu kariery rugbysty szybko przerzucił się na treningi strongman – i jak widać, z nadzwyczajnym skutkiem. W momencie startu w WSM 2025 pozostawał stosunkowo mało znany na arenie międzynarodowej – spośród 25 uczestników znał wcześniej osobiście tylko jednego! Jego błyskawiczny progres od debiutu w Strongman Champions League do mistrzostwa świata jest szeroko komentowany jako narodziny nowej gwiazdy.
  • Rekord w uchwycie Herkulesa: Australijczyk Eddie Williams, znany jako “śpiewający strongman”, ustanowił na finale nowy rekord konkurencji Hercules Hold – 82,14 s. Poprzedni rekord World’s Strongest Man poprawił o ponad 20 sekund, zadziwiając publiczność niesamowitą wytrzymałością. Co ciekawe, mimo takiego wyniku Eddie zajął w całym finale dopiero 10. miejsce (w pozostałych konkurencjach spisywał się słabiej).
  • Rekordowe ciężary i próby: W martwym ciągu 18″ zawodnicy planowali atakować niewiarygodne ciężary (powyżej 500 kg), ale ostatecznie najlepszy wynik wyniósł “równe” 500 kg – tyle podniósł Trey Mitchell. Z kolei w konkurencji Flintstone Press ostatnia zaliczona waga (240 kg) wyrównała okolice rekordu WSM, a następnie podjęto próbę wyciśnięcia 252 kg, co byłoby nowym rekordem zawodów. Niestety nikomu nie udało się zaliczyć 252 kg w Sacramento.
  • Brak poważnych kontuzji: Finał obył się na szczęście bez poważnych urazów zawodników. Większość finalistów dotrwała do końca zmagań w dobrej formie. Warto wspomnieć, że w trakcie eliminacji groźnej kontuzji doznał Luke Richardson – Brytyjczyk musiał wycofać się po naciągnięciu bicepsu podczas konkurencji Loading Medley. Dzięki temu do finału z jego grupy awansował inny zawodnik (Shane Flowers), który ostatecznie zajął 7. miejsce.
  • Kalifornijskie słońce: Zawody finałowe rozgrywano na otwartym powietrzu, przy pełnym słońcu i temperaturze sięgającej około 30°C. Upalna aura Sacramento stanowiła dodatkowe wyzwanie dla siłaczy, zwłaszcza w tak wymagających konkurencjach. Organizatorzy zadbali o namioty zacieniające i lód dla zawodników, ale mimo to wielu startujących podkreślało, że żar lejący się z nieba potęgował trudność zmagań.


Organizacja i oprawa medialna

Finał World’s Strongest Man 2025 odbył się w centrum starego Sacramento, na terenie California State Railroad Museum, co dodało klimatowi imprezy niepowtarzalnego charakteru. Arenę otaczały tłumy kibiców – setki fanów strongmana z USA i innych krajów żywiołowo dopingowały zawodników przy każdej konkurencji. Tegorocznym zawodom patronowała marka SBD – oficjalny sponsor tytularny cyklu WSM. Poszczególne konkurencje również miały swoich sponsorów tytularnych (np. firma KNAACK sponsorowała konkurencję Carry & Hoist), a sprzęt zapewniła m.in. firma Rogue (jej logo było widoczne na podestach i wyposażeniu areny).

Transmisja finału odbywała się na żywo poprzez platformę Official Strongman dla zarejestrowanych użytkowników, a wyniki i relacje na bieżąco udostępniano w mediach społecznościowych (Instagram, Facebook) oraz na portalach branżowych. Pełny zapis telewizyjny zawodów zostanie tradycyjnie wyemitowany w późniejszym terminie – w USA finał pokaże stacja CBS Sports, zaś w innych krajach (w tym w Polsce) można spodziewać się transmisji pod koniec roku. Samo wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem fanów – profile World’s Strongest Man odnotowały tysiące komentarzy i udostępnień związanych z historycznym triumfem Rayno Nela.

Po ogłoszeniu oficjalnych wyników na scenie zapanowała euforia. Rayno Nel uniósł w geście triumfu puchar za zwycięstwo, a obecni wokół rywale – w tym pokonany o włos Tom Stoltman – pogratulowali mu sukcesu. „Jestem przeszczęśliwy, to trochę nierealne uczucie… Możliwość reprezentowania RPA na takiej scenie wiele znaczy dla moich rodaków” – przyznał wzruszony Nel w wywiadzie tuż po zawodach. W Republice Południowej Afryki jego sukces wywołał prawdziwą falę radości – lokalne media porównywały tę wygraną do zdobycia przez RPA Pucharu Świata w rugby. Zarówno kibice, jak i eksperci zgodnie okrzyknęli występ Rayno Nela jednym z największych objawień w historii World’s Strongest Man. Strongman z RPA zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach tego sportu, a finał WSM 2025 w Sacramento na długo pozostanie w pamięci fanów jako widowisko stojące na najwyższym poziomie.



Facebook Comments Box