Konkurencje strongman

Historia 

Strongman , (siłacz) określenie zawodnika oraz dyscypliny sportu siłowego polegającej na podnoszeniu, podrzucaniu lub przemieszczaniu przedmiotów o wielkiej wadze i masie .

W XIX wieku  strongmenem nazywano osoby prezentujące dużą siłę lub cyrkowca który wykonywał pokazy np. unoszenia ciężarów ponad głową, zginania stali, rozrywania łańcuchów, itp.

Pierwsze Mistrzostwa Świata Strongman rozegrano w 1997.

Zmagania siłaczy, w początkowym okresie traktowane były z przymrożeniem oka, ale z biegiem lat zyskiwały coraz większą popularność , a widzowie, media i sponsorzy zaczęli doceniać obdarzonych niezwykłą siła współczesnych gladiatorów.

Z biegiem lat zawody gromadziły coraz większa liczbę widzów, zawody coraz częściej gościły w ramówkach stacji telewizyjnych , a startujący zawodnicy stawali się rozpoznawalnymi celebrytami.

Dzisiaj zawody strongman rozgrywane są w wielu krajach i kontynentach na trybunach i przed telewizorami gromadzą tysiące widzów.

Zawody strongman wymagają od zawodnika połączenia : siły , wytrzymałości, zwinności i koordynacji. Siła jednego powtórzenia już nie wystarczy, zawodnik musi być wszechstronnie przygotowany . Wydaje się , że legendarni siłacze tacy jak Louis Cyr którzy słynęli z olbrzymiej siły nie byliby w stanie wygrać dzisiaj żadnych zawodów.

Na przykładach rekordów ustanowionych przez strongmenów widać jak nadludzkiej siły wymagają zawody siłaczy :

  • załadunek okrągłego kamienia na podest 130 cm, rekordzista Brian Shaw (USA) 252 kg
  • wyciskanie ośki z kołami , rekordzista Zydrunas Savickas (Litwa) 228 kg
  • zawodnik podnosi sztangę z podłoża do pełnego wyprostu , rekordzista Eddie Hall Wielka Brytania 500kg

Konkurencje

Tak jak napisałem na wstępie zawody strongman polegają na  podnoszeniu, podrzucaniu lub przemieszczaniu przedmiotów o wielkiej wadze i masie.

Do takich zadać muszą się przygotowywać zawodnicy. Aby uatrakcyjnić zawody i wyłaniać najbardziej wszechstronnych zawodników stosujemy podstawowe konkurencje (poniżej) , ale i nowe. Coraz częściej na zawodach są również wprowadzane  konkurencje łączone.

Na kolejnych stronach przedstawiamy konkurencje w których zawodnicy rywalizują na naszych zawodach

 

    1. Załadunek kul  – ( Atlas Stones)

Kule o wadze :110 kg, 120 kg, 130 kg, 140 kg, 150 kg, i tak do  190 kg ładowane są na podest
Kule można  zastąpić  kamieniami, a zamiast podestu , zawodnik może przerzucać kulę/kamień przez poprzeczkę

Facebook Comments Box